ProgramlamaWeb

XAMPP ile Yerel Sunucu Üzerine WordPress Kurulumu

Bu yazımızda, XAMPP’ı Windows PC’nize nasıl kuracağınızı ve sadece birkaç dakika içinde yerel sunucunuzun üzerinde çalışan bir WordPress sitesinin kurulumunu göstereceğim. Dilerseniz başlayalım ?

Neden Yerel Olarak Bir Wordpress Sitesi Kurmak İsteyeyim?

Aslında bunun birçok sebebi var. Yerel sunucuda WordPress siteleri oluşturmak, geliştiriciler ve site sahipleri arasında yaygın bir uygulamadır. Eğer kendinize ait bir Wordpress siteniz var ise, sitenize yeni getirdiğiniz özellikleri test etmek için yerel sunucu kullanabilirsiniz. Aynı şekilde eklenti yazıyorsanız, eklentiyi mevcut sitenize eklemeden önce, yerel sunucuda test edebilirsiniz. En basitinden WordPress öğrenmeye niyetlendiyseniz yine ücret ödemeden, oluşturduğunuz siteler ile WordPress eğitiminizi tamamlayabilirsiniz.

Yerel sunucuda barındırdığınız web sitesi yalnızca bilgisayarınızda sizin tarafınızdan görülebilir. Eğer ki dünyaya açık bir WordPress sitesi yapmak istiyorsanız, bir alan adına (Domain) ve WordPress barındıran bir hizmete ihtiyacınız olacak.

XAMPP Nedir?

XAMPP, gerçek bir web sunucusunu taklit etmek için bilgisayarınıza kurabileceğiniz, bir paket web sunucu yazılımıdır. Bilgisayarınıza PHP, MariaDB (MySQL),Perl, Apache, Filezilla, MercuryMail ve Tomcat gibi birden çok sistemleri kurarak hazır web sunucusu ortamı oluşturur. XAMPP yazılımı, Mac, Linux ve Windows üzerinde kullanılabilir. XAMPP isminin açılımı şu şekildedir;

 • X : Çoklu Platform
 • A : Apache
 • M : MariaDB (MySQL)
 • P : PHP
 • P : PERL

XAMPP Yazılımını Edinmek

XAMPP yazılımını edinmek için XAMPP web sitesini ziyaret etmeniz ve işletim sisteminiz için indirme bağlantısına giderek indirmeniz gerekir. Bu yazıda kurulum adımlarını göstermek için bir Windows PC kullanacağım.

XAMPP’ın Web adresine giderek hangi platformu kulllanıyor isem onu seçiyorum ve indirmeye başlıyorum.
XAMPP yazılımı bilgisayarıma inmekte. İndirme bittikten sonra, kurulum yardımcısını çalıştıracağız.
Karşımıza kurulum yardımcısı geldi. Next diyorum.
Bu kısımda karşımıza, zorunlu ve isteğe bağlı komponentler çıkıyor. WordPress kurulumunda, MySQL ve phpMyAdmin kullanacağımız için isterseniz öbür paketleri kaldırabilirsiniz.
İndireceğimiz konumu seçmemiz gerekmekte, ben varsayılan konumu seçerek onaylıyorum.
Kurulumumuz başlıyor, ortalama 5-10 dakika sürecektir.

Kurulumumuz bittikten sonra, WordPress’in resmi adresinden son sürümü indiriyoruz.

WordPress yazılımı bilgisayarımıza iniyor.

İndirme bittikten sonra, WordPress’in dosyalarını herhangi bir arşiv yazılımı ile açıyoruz ve dosyaları XAMPP’ın varsayılan dosya klasörü olan C:\xampp\htdocs dizinine taşıma işlemini gerçekleştiriyoruz.

Burda dikkat etmemiz gereken bir husus var; WordPress’i bu şekilde taşıdığımız zaman, Apache ve MySQL’i başlattığımızda oluşturduğumuz sitemize bu şekilde gideceğiz.  https://localhost/wordpress/  WordPress klasörünü başka bir şekilde yeniden adlandırdıysanız, web sitesi1’i kendi klasör adınızla değiştirin.

Daha sonra, WordPress’in değişiklikleri saklaması için bir veritabanına ihtiyacımız olacak. Şimdi XAMPP’ın yönetim panelinden Apache ve MySQL’i başlatıp. localhost:// konumuna gidelim.

XAMPP Yönetim Paneli
Daha sonra localhost konumuna erişince, karşımıza böyle bir sayfa çıkmış olacak.

Daha sonra karşımıza çıkan bu karşılama ekranından, phpMyAdmin konumuna gidelim. phpMyAdmin, PHP ile yazılmış açık kaynak kodlu, veritabanımızı yönetebileceğimiz bir araçtır.

phpMyAdmin bizi karşılıyor.

Daha sonra “Veritabanları” kısmından, kendimize bir veri tabanı oluşturalım.

Varsayılan veritabanlarına dokunmadan, yukarıdaki formdan bir veritabanı oluşturuyorum, siz istediğiniz ismi verebilirsiniz ancak WordPress kurulumunda veritabanı ismini doğru bir şekilde girdiğinizden emin olun.

Veritabanımız başarılı bir şekilde oluştu.

Daha sonra WordPress’i taşıdığımız dizine gitmemiz gerekmekte. Ben dosyaları C:\xampp\wordpress dizinine taşıdığım için, localhost://wordpress dizinine tarayıcımı yönlendiriyorum.

Daha sonra WordPress, bizi  http://localhost/wordpress/wp-admin/setup-config.php konumuna yönlendirecek.

Karşımıza WordPress kurulum ekranı geldi.

Daha sonra “Başlayalım!” seçeneğine tıklayarak, kurulumu başlatıyoruz.

Burada oluşturduğumuz veritabanı ismini giriyoruz, daha sonra veritabanımızdaki kullanıcı adını giriyoruz. MySQL’de varsayılan olarak “root” ismi tanımlı olduğundan onu giriyorum, veritabanımda şifre olmadığı için o kısmı boş bıraktım. Yerel sunucumuzun ismi localhost olduğundan değişiklik yapmadan “Gönder” butonuna basıp ilerliyoruz.

Karşımıza, site bilgileri gireceğimiz alan çıktı. Bu bilgiler size ait olduğundan istediğiniz şekilde değişiklik yapabilirsiniz. WordPress sitenizi kurduktan sonra E-Mail ve parolanız size sorulacaktır (rastgele doldurmayın). Daha sonra “WordPress’i kur” butonuna basıyoruz.

Sitemiz başarıyla kuruldu. Artık “Giriş” diyerek, oluşturduğumuz kullanıcı adı ve parolamızı girerek sitemizin yönetim paneline gidebiliriz.

Bilgilerimizi girdikten sonra, WordPress’in yönetim paneli bizi karşılamakta. Artık WordPress sitemiz başarı ile oluşturuldu. Dilersek yönetim panelinden, sitemizi düzenleyebiliriz. Aynı şekilde sitemizi de görüntüleyebiliriz.

Oluşturduğumuz siteye, direkt olarak klasörümüzün konumunu yazarak gidebiliriz.

Bu yazınında sonuna gelmiş bulunmaktayız. Eğer kurulumda hata aldıysanız, yada sorularınız var ise, Telegram adresim olan: @mamihlapinatapax’dan iletişime geçebilirsiniz. Fikirleriniz ya da önerileriniz var ise yorumlarda belirtebilirsiniz. Saygılar ?

2 Yorum

 1. Sorun cıkıyor bende yardımcı olabilir misiniz. XAMPP’ın yönetim panelinde Apache start basıyorum stop olmuyor hata diyor. Hata mesajı:
  Error: Apache shutdown unexpectedly.
  This may be due to a blocked port, missing dependencies,
  improper privileges, a crash, or a shutdown by another method.
  Press the Logs button to view error logs and check
  the Windows Event Viewer for more clues
  If you need more help, copy and post this
  entire log window on the forums.

  DEEVAM ETMELİ MİYİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu