GenelSiber Güvenlik

VPN Nedir?

Bir VPN veya Sanal Özel Ağ , İnternet için kullandığımız halka açık kabloları kullanan bir ağdır. Bir VPN ağına bağlandığınız zaman verileriniz bir yol içerisinde şifrelenerek, hedef noktasına doğrudan , erişilmesini sağlar .VPN altyapısının mantığı, uzak konumlardaki kullanıcılardan oluşan bir iç ağ oluşturmaktır. Kamu altyapısı kullanılarak, veri akışı her insana açık hale getirilir, sadece VPN’lerde kullanılan protokollerle korunurlar ve kullananların ifşa olma korkusu yoktur. Bu nedenle, VPN , kullanıcılar, şirketler ve herkese açık İnternet hizmetleri içinde koruyucu bir hizmettir. IP adresiniz değişir ve bu yolda şifreleme sistemleri kullanılır.

VPN Nasıl Çalışıyor ?

Bir VPN hizmetine bağlandığınız zaman cihazınız ile hedef noktası arasında tünel kurulur. Bu tünel farklı şifreleme protokolleri kullanarak telefonunuzdan gelen veri girişini ve çıkışına şifreleme işlemleri yapar. Şifreleme kullanan bir tünel aracılığıyla iki konum arasında değiş tokuş edilen bilgilerin şifresi VPN sistemi dışında çözülemez. VPN, gizli bilgileri VPN’ yi kiralayan şirketin veya bu teknolojiyi paylaşan kullanıcı gruplarının altyapısında tutmak için birden çok veri koruma araçları kullanır. VPN hizmetleri bizle sunucu arasında veri alışverişi yaparken çeşitli protokoller kullanmaktadır bu protokoller birbiri ile uyumsuzdur ancak birbiri ile çalışır. Kullanılan popüler 3 protokolü inceleyelim;

IPSec

IETF tarafından geliştirilen IP ağı seviyesinde güvenli veri paketi alışverişi için tasarlanan VPN’nin ayrılmaz parçasıdır. Bu teknoloji Taşıma ve Tünel şifreleme modelini destekler.

Point to Point Tunelling

Point to Point Tunelling (PPTP) Orta’nın biraz daha düşüğü düzeyinde güvenlik sağlayan Windows için çıkarılan kolaylıkla herhangi bir cihaz gerektirmeyen yüksek hızlı bir şifreleme protokolüdür.

(IKEv2) Internet Key Exchange

Bu protokol diğerlerine göre daha hızlı stabil ve uyumludur. Cisco ve Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Son dönemlerde Mac cihazlarda kullanımı yaygınlaşmış olup, ağlar arasında en uyumlu geçiş yeteneğine sahip olduğu için çokça popülerdir.

OpenVPN

Bu protokol popüler VPN programları tarafından çokça kullanılan hızlı ve güvenli bir protokoldür. OpenVPN hem TLS hem de Statik yetkilendirme yapmaktadır.

TLS: VPN sunucusu ile Tarayıcı arasındaki bağlantıdan sorumlu olan yol.

VPN Yasal Mı?

Büyük firmalar bu hizmetten yararlandığı için bu konuda herhangi bir kısıtlama olmayacağını düşünüyorum ancak kişisel kullanıma geldiğinde kısıtlama getirme hakları var ama Ülkemizde hiçbir türde VPN kullanmak yasak değil. Bu da VPN kullanabileceğiniz ve yasal olacağı anlamına geliyor (ancak yasal olmayan şeyler yaparsanız cezasını çekersiniz). Sonuç olarak yasal olmayan işler yapmazsanız herhangi bir kısıtlama yok. Yasal olmayan işler derken bahsettiğim şeyler ülkenizde kısıtlanan tüm dünyada açık olan şeyler değil.

Hangi VPN Hizmetini Tercih Etmeliyim

Bu kişisel kullanımınıza göre değişecek bir sorudur, ancak benim tercihim en popüler 3 VPN hizmetinden birini seçmeniz olacaktır. Eğer VPN hizmeti arıyorsanız kayıt politikası ve gizlilik politikasını gözden geçirmenizde fayda var , sonuçta şifreleme ve güvenliği ona emanet etmiş bulunuyorsunuz. Kişisel olarak size önerdiğim 3 VPN programı.

NordVPN

NordVPN, sanal bir özel ağ servis sağlayıcısıdır. Windows, macOS ve Linux için masaüstü uygulamaları, Android ve iOS için mobil uygulamaları ve ayrıca Android TV için bir uygulaması vardır. Kablosuz yönlendiriciler, NAS cihazları ve diğer platformlar için manuel kurulum mevcuttur. Wikipedia (İngilizce)

ExpressVPN

ExpressVPN, İngiliz Virgin Adaları tescilli şirketi Express VPN International Ltd tarafından sunulan bir sanal özel ağ hizmetidir. Yazılım, kullanıcıların web trafiğini şifreleyen ve IP adreslerini maskeleyen bir gizlilik ve güvenlik aracı olarak pazarlanmaktadır. Wikipedia (İngilizce)

Hotspot Shield

Hotspot Shield, halka açık bir sanal özel ağ hizmetidir, 2019’a kadar AnchorFree, Inc. tarafından işletilmektedir ve bugün Pango tarafından işletilmektedir. Hizmet, Hotspot Shield sunucularıyla şifreli bir bağlantı kurarak, kullanıcılarının Internet trafiğini gizlice dinlemekten korur.

Bu yazının da sonuna gelmiş bulunmaktasınız eğer hoşunuza gittiyse paylaşmayı ya da yorum yapmayı unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu